top of page

Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri Gezilecek Yerler

Erciyes’ten kopup gelen soğuk rüzgarların olduğu bir mevsimde gitmediyseniz, hemen her köşesinde tarihi bir mekânla karşılaşabileceğiniz Kayseri’yi yürüyerek gezmek en güzeli. Şehri keşfetmek için uzun ve kısa olmak üzere iki yürüyüş turu rotası var.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ‘Kısa Tur’ bir kültür rotası olarak kale surları etrafında yer alan, daha çok Selçuklu ve Osmanlı miraslarını göreceğiniz tarihi yapıları içerisine alıyor. Vakti olanların ise 6 km uzunluğundaki ‘Uzun Tur’ rotasını tercih etmeleri tavsiyem.

1. Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Şehri keşfetmeye başlamak için iyi bir başlangıç noktası. Şehrin kalbi Cumhuriyet Meydanı’nda durup da çepeçevre etrafınızı incelediğinizde 5 bin yılın izlerini görebiliyorsunuz. Romalılardan kalma kaleden Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyeti dönemi tarihi miraslarını olduğunuz yerden görebiliyorsunuz. Eski Kayseri ile yeni Kayseri bu meydanda iç içe geçmiş durumda karşınızda.

Kayseri Kalesi: Kayseri’deki tarihi yapılar arasında en haşmetlisi. Tarihi milattan önce 3’üncü yüzyıla kadar gidiyor. Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde kullanılmış. Kalenin 2 kapısı ve 18 burcu var, daha sonraları 1 kapı daha açılmış. Genelde kaleler tepelere, yüksek noktalara yapılırken, Kayseri Kalesi düz bir alana kurulmuş nadir örneklerden. Ben oradayken restorasyonu yapıldığından gezemedim. Kültür ve sanat merkezi olarak hizmet vermek üzere düzenleniyordu.

Kayseri Saat Kulesi: Sultan II. Abdülhamit zamanında tüm büyük şehirlerde birer saat kulesi ve muvakkithane (Camilerin yanına kurulan ve güneşin hareketlerine göre namaz saatlerini ayarlamak işiyle uğraşılan yerler) yapılması için ferman yayınlanmış. 10 metre yüksekliğindeki Kayseri Saat Kulesi de bu fermanın sonucu olarak 1906’da kesme taştan inşa edilmiş.

Bürüngüz Camii: Refik Bürüngüz tarafından 1977’de klasik Osmanlı mimari tarzında inşa ettirilmiş bir cami. Cumhuriyet Meydanına hakim bir nokta da yer alıyor. Cami 6. yüzyılda yapılmış, tek kubbeli, tek minareli.

Kurşunlu Camii: Kayseri Kapalı Çarşı ile Hilton Kayseri arasında yer alıyor. Mimar Sinan tarafından Kayseri’de inşa edilen iki camiden biri olduğu rivayet ediliyor. Mimar Sinan o dönemde 97 yaşında olduğundan iddia hakkında şüpheler var. Kalem nakışları ve süslemeleri görmeye değer.

2. Hunat Hatun Camii ve Külliyesi

I. Alaeddin Keykubat’ın eşi ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in annesi Mahperi Hatun tarafından inşa ettirilen Hunat Hatun Külliyesi, cami, kümbet, hamam ve medrese gibi bölümlere sahip.

Hunat Hatun Alanya’nın Rum Kralı Kir Fard’ın kızı aslında. Alaeddin Keykubad, 1220’de Alanya Kalesi’ne kuşatınca Kral Fard Alaeddin Keykubad’a barış teklif eder ve 2 şart sunar. Ömrünün kalanını Kırşehir’de emir olarak devam etmeyi ve kızı Prenses Destina’yı da eş olarak kabul etmesini ister. Alaeddin Keykubad da bu teklifi kabul eder.

1238’de yapılan külliye, taş oymaları ve heybetli görünümü ile Selçuklu mimarisinin en iyi örneklerinden. 800 yıllık bina çürümeye yüz tutmuşken Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek hayata kavuşturulmuş. İçeride Türk-İslam Sanatlarını icra eden 22 adet atölye var.

3. Alaca Kümbet

Şehrin simgelerinden biri. Hunat Medresesinin 300 metre kadar ilerisinde yolun ortasında yer alıyor. Kitabesindeki bilgiye göre 1280’de Emir Cemaleddin bin Muhammed tarafından kesme taştan yaptırılmış. Kümbetin üzerinde piramit şeklinde bir külah bulunuyor.

4. Zeynel Abidin Türbesi

Kayseri’de İmam Sultan adı ile anılan Zeynel Abidin, 1414’te Kayseri’de vefat etmiş ve mezarı üzerine bugünkü yerde mütevazı bir türbe yapılmış. Şimdiki türbe Sultan II. Abdülhamit zamanında yapılmış. Türbenin ortasında Zeynel Abidin’in sandukası var.

Türbenin girişinde ll. Abdülhamit’in tuğrası yer alıyor. Hemen karşısında yer alan Türbedar Evi ise Zeynel Abidin Türbesi’nin bakımı ve korunmasından sorumlu türbe görevlisi için yaptırılmış. Şimdilerde Turizm Danışma Merkezi olarak kullanılıyor.

Zeynel Abidin Türbesinin yakınında da Ok Burcu var. Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından 1224’te inşa ettirilmiş. Restore edildikten sonra günümüzde Kayseri Büyükşehir Belediyesince kültür amaçlı kullanılıyor. Yorulduysanız oturun çayınızı için, dinlenin.

5. Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahane

Mimar Sinan Parkı içinde yer alan ve Anadolu’nun ilk Türk tıp merkezlerinden Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahanesi üstü açık avlulu, dörder eyvanlı mimariye sahip. Medrese Selçuklu hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızı, Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine, kardeşi I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1205-1206 yıllarında yaptırılmış.

Mederese günümüzde Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak kullanılıyor. Anadolu’daki Türk tarihinin başlangıcından Selçuklu’nun yıkılışına kadarki dönem teknoloji kullanılarak interaktif olarak sunulmuş. Selçuklu mimarisi, sanatı, bilimi, giysileri ile ilgili bilgiler sunuluyor.

Çifte Medrese olarak da adlandırılan yer 800 yıl önce sağlık arayanların uğradığı yermiş. Akıl hastalarının su ve müzikle tedavi edildiği Şifahiye ile ilgili bölümde ise o dönemde hastalıklar ve uygulanan tedavi yöntemleri ve aletleri ile ilgili bilgiler paylaşılmış. Medresede Gevher Nesibe’nin türbesi yer alıyor. Hemen yanındaki Gevher Nesibe Sultan Çeşmesi ve Avgunlu Medresesi de görülebilir.

6. Kapalıçarşı ve Kazancılar Çarşısı

Kayseri demek ticaret demek. Osmanlı zamanından kalan çarşı İstanbul Kapalıçarşıdan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci kapalı çarşısı konumunda. Kuyumculardan baharatçılara, urgancılardan giyim eşyası satan dükkanlara kadar çarşıda yok yok. Bugün Kayseri kapalı çarşısında 500 esnaf bulunuyor. Hitap ettiği kesimin sadece Kayseri değil bölge şehirleri olmasından dolayı komşu illerden gelen müşteriler de var.

Çevresinde yer alan Pastırmacılar Çarşısı ve kuyumcuların mesken tuttuğu Kazancılar Çarşısı‘yla da ilgi gören bir yer. Alışveriş meraklısı olmasanız dahi havasını solumak için gidilebilir. 1252’de yapılan Gön Han, 1723’te Sadrazım Nevşehirli İbrahim Paşa’nın yaptırdığı Vezir Han Kayseri gezilecek yerler arasında. Yine o civardaki Ulu Camii ve Çeşmesi, Pamuk Han ile Bedesten‘i de görülecek yerler listenize ekleyin.

7. Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi

Kayseri’nin ilk modern eğitim yapısı Tarihi Kayseri Lisesi, 1904’te Abdülhamid dönemi Neoklasik mimarlık üslubuna uygun olarak yapılmış kesme taştan etkileyici bir bina. Günümüzde Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi ismiyle anılıyor.

Kayseri Lisesi, Milli Mücadele tarihi açısından önemli bir yere sahip. Kurtuluş Savaşı döneminde Ankara’nın işgal edilme riski olduğundan bir dönem Millet Meclisi Kayseri’ye taşınmış. “İkinci Başşehir” ünvanını taşıdığı bu kısa dönemde tarihi bina bir süre Millet Meclisi olarak kullanılmış. Sakarya Meydan Muhaberesine Kayseri Lisesi son sınıf öğrencisi 62 genç gönüllü olarak katılmış ve hepsi cephede şehit düşmüş.

Lise aynı zamanda Atatürk’ün harf devrimi ile özdeşleşmiş resminin de çekildiği yer. Okul 2 Cumhurbaşkanı çıkarmış. Turgut Özal ve Abdullah Gül buradan mezun.

8. Meryem Ana Kilisesi

Surp Astvadzadzin (Meryem Ana) Kilisesi 19. yüzyılda yapılmış, Cumhuriyet Dönemine kadar kilise, 1961’e kadar da değşik amaçlarla kullanılmış ve sonra beden terbiyesine devredilip spor salonu olarak kullanılmış. Sakarya Savaşı öncesi, Türk Ordusunun galip gelmesi için ayinler yapılmış.

9. Kayseri Atatürk Evi

Günümüze gelebilmiş klasik Kayseri evlerinin birkaç tanesinden biri. 19. yüzyılda inşa edilmiş İmamzade Raşit Ağa Konağı, dışı kesme taşlarla kaplı, ahşap malzemeden inşa edilmiş. Konak günümüzde Atatürk Evi ve Müzesi olarak hizmet veriyor.

Sivas Kongresinin ardından 19 Aralık 1919’da Kayseri’ye gelen Atatürk burada kalmış. Atatürk’ün kentte çekilmiş fotoğrafları ve Kayseri’de yayınladığı beyannameyi içeren 41 eser sergileniyor.

10. Talas

Kayseri’nin en güzel yeri burası olsa gerek. Tarih kokan sokakları, taş binaları, eski evleri, cami ve kilisesiyle görülesi bir yer. Erciyes Dağı’nın eteklerindeki Talas, eski kültürel dokusunu halen koruyan önemli bir yerleşim yeri. Tarihi MÖ 1500’lere kadar uzanan Talas’ta zaman içerisinde Mazaklar, Kapadokyalılar, Romalılar yaşamış.

“Aşağı Talas” ve “Yukarı Talas” olarak iki ayrı bölümden oluşuyor. Yukarı Talas’ta ağırlıklı olarak Gayri Müslimler (Ermeniler ve Rumlar), Aşağı Talas’ta ise Müslümanlar yaşamış. Bağlar, bahçeler, meyvelikler arasına gömülü malikaneleri göre Avrupalı gezginlerden biri hatıratında Talas’tan “Kapadokya’nın Versailles’i” olarak bahsetmiş.

Gayrimüslimlerin yaşadı­ğı dönemde Kayseri’nin ticaret merkezi olan Talas, Ermenilerin ve Rumların kentten ayrılması sonucu ticari önemini yitirmiş mütevazı bir yerleşim birimine dönüşmüş. Benim ziyaret ettiğim dönemde Eski Talas binalarını kent yaşamına dâhil etmeye yönelik çalışmalar sürüyordu.

Harman Meydanı’nda yer alan Harman Camii, Ali Saip Paşa Camii, Yukarı Talas’ta yer alan Amerikan Koleji görülmesi gereken yerlerden. Talas’ın en güzel yapılarından 1886’da inşa edilmiş Andronike Kilisesi 1925’te camiye çevrilmiş. Çok şirin mekanlar var.

11. Tarihi Kayseri Mahallesi

Setenönü’nde, Kayseri geleneklerinin ve eski yaşam tarzının yansıtıldığı cezbedici bölge Tarihi Kayseri Mahallesi, restore edilerek turizme kazandırılan tarihi konakları ve yapılarıyla ünlü. 88 dönüm arazi üzerine kurulan bu eski Ermeni mahallesi; bakkal, berber, fırın gibi küçük esnafın yeniden canlandırılmaya çalışıldığı, özel bir turistik adres. Şimdilik biraz teha olsa da zaman içerisinde cazip bir yere dönüşeceğini düşünüyorum.

12. Erciyes Dağı

Kayseri’nin neresinden bakarsanız bakın, zirvesi her zaman karlı yüce Erciyes Dağı mutlaka karşınıza çıkıyor. Bazen kalın bir sis perdesinin arkasına saklandığı da oluyor. Bozkır düzlüğünde yükselen 3916 metrelik Erciyes Dağı, şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta, görkemli görünümü ile pek bir güzel.

Kayseri Erciyes aynı zamanda memleketimizin önemli kayak merkezlerinden biri. 275 milyon Euro’luk projeyle son 5 yılda hızlı bir değişim geçiren, İç Anadolu Bölgesinin iki önemli kayak yeri Erciyes Kayak Merkezi artan pist ve mekanik tesis sayısıyla Mini Davos olma yolunda ilerliyor.

13. Mimar Sinan Evi

Mimarideki eşsiz yeteneği ülke sınırlarını aşan Mimar Sinan, kentin yetiştirdiği en önemli isimlerden. Kayseri’nin Ağırnas kasabasında doğan ve 22 yaşına kadar burada yaşayan Mimar Sinan’ın doğup büyüdüğü ev, günümüzde müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmış.

Kesme taştan yapılan Mimar Sinan Evi, içerisindeki taş oymalar, kemerler ve nişlerin yanı sıra tüf zeminin oyulması ile oluşturulan alt bölümüyle de göz alıyor.

14. Ağırnas Yeraltı Şehirleri

Nevşehir’de olduğu gibi, Kayseri civarında da kazılmış, kayaların içine meskenler, kiliseler ve korunma amaçlı yeraltı şehirleri çok. Kayseri’de yirmiden fazla yeraltı şehri var. Bölgedeki kaya ve yeraltı yerleşimlerinin büyük bir kısmı mimari açıdan Kapadokya’nın diğer kısımlarıyla rekabet edebilecek güzellikte.

Ağırnas kasabasının girişinde, Aşağı Pınar mevkiinde bulunan Ağırnas Yeraltı Şehri, milattan önceki yıllara uzanan geçmişe sahip. Kayseri’nin gezilecek önemli yerlerinden biri. Ağırnas Yeraltı Şehri’nin tam uzunluğu tam bilinmiyor. Kapadokya’ya kadar uzadığını söyleyenler dahi var.

15. Kapuzbaşı Şelalesi

Yahyalı ilçesi sınırlarındaki Kapuzbaşı Şelalesi, Kayseri merkeze 165 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kayseri ve Niğde arasında uzanan Aladağlar’daki kar sularının Zamantı Irmağı’na döküldüğü noktadaki Kapuzbaşı Şelaleri gerçekten görülmeye değer bir manzara. Yörede 5 tanesi büyük, iki tanesi küçük olmak üzere yükseklikleri 30 ile 76 metre arasında değişen, kayalar arasından fışkıran 7 şelale var.

Özellikle yaz aylarında turistlerin ve yerel halkın uğrak adreslerinden biri haline gelen bu doğa harikası, piknik ve doğa yürüyüşleri için de oldukça uygun. Şehrin cennet köşelerinden biri olan bu şelalelere arabayla iki buçuk saatte gidiliyor. Zamantı Irmağı’nda yetiştirilen alabalıklar da ünlü. Bahar sonunda yolunuz düşerse Yahyalı kirazının da tadına bakın.

16. Sultansazlığı

Develi ve Yeşilhisar ilçeleri sınırlarında yer alan Sultansazlığı, Kayseri gezilecek yerler arasında. Osmanlı döneminde sultanların avlak yeri olmasından dolayı böyle adlandırılmış. Bir dönem yanlış ıslah politikalarıyla kurutulan sazlık yağan yağmurlar ve Erciyes’in eriyen kar suları sayesinde yavaş yavaş hayata dönmüş.

Sazlıkların arkasında görülen başı karlı Erciyes Dağı manzarası fotoğrafçılar için enfes kareler sunuyor. Göç yollarının kesiştiği noktada olduğundan göçmen kuşlar için bir yaşam alanı. Burada şimdiye kadar 300’den fazla kuş türü tespit edilmiş.

17. Soğanlı Vadisi

Kayseri gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alması gereken bir yer. Peri bacaları ve doğal güzelliği ile görmeye değer. 4. yüzyılda Hıristiyanlar için bir kaçış noktası olmuş ve burada onlarca farklı kilise inşa edilmiş.

850 yıllarında vadide 200 kadar kilise ve manastırın bulunduğu söyleniyor. Halen bazı kiliseler içerisinde Hıristiyanlığın ilk yıllarından kalma freskler var. Kapadokya’nın ünü dünyaya yaılmış otantik bez bebeklerinin kaynağı da Soğanlı.

18. Mix Kayseri Yaşam Merkezi

Kayseri’nin yerel lezzetlerini ve dünya mutfaklarından enfes tatları bulabileceğiniz restoranları, tasarım ürünler satan mağazaları, atölye çalışmaları ve fitness merkeziyle şehrin buluşma noktası haline gelen Mix Kayseri Yaşam Merkezi, şehrin en hareketli ve kalabalık noktalarından. Kayseri gezisine kısa bir mola vermek isteyenler için Mix yaşam merkezi kesinlikle nefis bir adres.

Çemen’s Mutfak: Kayseri yemekleri geleneksel pişirme yöntemleriyle kaliteli ve hijyenik ortamlarda hazırlanıyor. Klasik mantı, yağ mantısı, yağlama mantı, tepsi mantısı, patatesli mantı ve pekmez, ceviz, un, tereyağıyla yapılan aside tatlısı ve dahası… Hepsi de mis gibi. önümüzdeki yıllarda İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerde şube açmayı planlıyorlar. İzmir’e bekliyoruz.

Çemen’s Gurme: Mağazada yerel ve yöresel ürünler satılıyor. Hepsi markalı ve ambalajlı, standardize edilmiş. 1953’te bu yana, 35 yıllık ustalarıyla geleneksel Kayseri lezzetinin korunmasına titizlik göstererek çalışıyorlar.

Vanilin Chocolate: Mix Kayseri Yaşam Merkezi’nde yer alan Vanilin Chocolate dükkanında “Büyük markalar küçük hayallerden doğar” sloganıyla Hasan Ayata, İbrahim Özlütürk ve Tolga Gözüpek el yapımı, artizan çikolatalar üretiyor.

Lunch Box: Fransız, İtalyan, Amerikan ve Meksika mutfaklarının kendine özgü lezzetlerini Türk damak tadına uyarlayan LunchBox’ın Mix Kayseri Yaşam Merkezinde de yeri var. Mekan çok ferah ve rahat. Çorba, pizza, sandviç, burger, salata, makarna ve fajita deneyebileceğiniz bazı seçenekler.

Mix Kayseri

Şehirde Kayseri Arkeoloji Müzesi, Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi, Ahi Evran Sanatkârlar Müzesi ve Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi gibi birçok müze var. Meşhur ‘Gesi bağları’ türküsüne konu olan Kayseri Gesi beldesi ve Erkilet Bağları görülecek yerler arasında.

Kayseri’yi keşfetmek isteyenler için en cazip konaklama seçenekleri Hilton Kayseri ve Radisson Blu Kayseri. Her iki otel de Kayseri’nin muhteşem şehir ve Erciyes Dağı manzarası ile konforlu bir konaklama deneyimi sunuyor.

Kayseri şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Kayseri Havalimanı’na İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Diyarbakır Havalimanı, Samsun Havalimanı ve Antalya Havalimanı’ndan Kayseri’ye ulaşım mümkün.

Sezona göre bazı dönemlerde ise, Trabzon, Bodrum, Dalaman ve Van’dan da direkt seferler düzenleniyor. Havalimanından şehir merkezine gitmek için Havaş, taksi, araç kiralama ve otobüs seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

ALINTI: www.yoldaolmak.com

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page