Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri Gezilecek Yerler

Erciyes’ten kopup gelen soğuk rüzgarların olduğu bir mevsimde gitmediyseniz, hemen her köşesinde tarihi bir mekânla karşılaşabileceğiniz Kayseri’yi yürüyerek gezmek en güzeli. Şehri keşfetmek için uzun ve kısa olmak üzere iki yürüyüş turu rotası var.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ‘Kısa Tur’ bir kültür rotası olarak kale surları etrafında yer alan, daha çok Selçuklu ve Osmanlı miraslarını göreceğiniz tarihi yapıları içerisine alıyor. Vakti olanların ise 6 km uzunluğundaki ‘Uzun Tur’ rotasını tercih etmeleri tavsiyem.

1. Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Şehri keşfetmeye başlamak için iyi bir başlangıç noktası. Şehrin kalbi Cumhuriyet Meydanı’nda durup da çepeçevre etrafınızı incelediğinizde 5 bin yılın izlerini görebiliyorsunuz. Romalılardan kalma kaleden Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyeti dönemi tarihi miraslarını olduğunuz yerden görebiliyorsunuz. Eski Kayseri ile yeni Kayseri bu meydanda iç içe geçmiş durumda karşınızda.

Kayseri Kalesi: Kayseri’deki tarihi yapılar arasında en haşmetlisi. Tarihi milattan önce 3’üncü yüzyıla kadar gidiyor. Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde kullanılmış. Kalenin 2 kapısı ve 18 burcu var, daha sonraları 1 kapı daha açılmış. Genelde kaleler tepelere, yüksek noktalara yapılırken, Kayseri Kalesi düz bir alana kurulmuş nadir örneklerden. Ben oradayken restorasyonu yapıldığından gezemedim. Kültür ve sanat merkezi olarak hizmet vermek üzere düzenleniyordu.

Kayseri Saat Kulesi: Sultan II. Abdülhamit zamanında tüm büyük şehirlerde birer saat kulesi ve muvakkithane (Camilerin yanına kurulan ve güneşin hareketlerine göre namaz saatlerini ayarlamak işiyle uğraşılan yerler) yapılması için ferman yayınlanmış. 10 metre yüksekliğindeki Kayseri Saat Kulesi de bu fermanın sonucu olarak 1906’da kesme taştan inşa edilmiş.

Bürüngüz Camii: Refik Bürüngüz tarafından 1977’de klasik Osmanlı mimari tarzında inşa ettirilmiş bir cami. Cumhuriyet Meydanına hakim bir nokta da yer alıyor. Cami 6. yüzyılda yapılmış, tek kubbeli, tek minareli.

Kurşunlu Camii: Kayseri Kapalı Çarşı ile Hilton Kayseri arasında yer alıyor. Mimar Sinan tarafından Kayseri’de inşa edilen iki camiden biri olduğu rivayet ediliyor. Mimar Sinan o dönemde 97 yaşında olduğundan iddia hakkında şüpheler var. Kalem nakışları ve süslemeleri görmeye değer.

2. Hunat Hatun Camii ve Külliyesi

I. Alaeddin Keykubat’ın eşi ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in annesi Mahperi Hatun tarafından inşa ettirilen Hunat Hatun Külliyesi, cami, kümbet, hamam ve medrese gibi bölümlere sahip.

Hunat Hatun Alanya’nın Rum Kralı Kir Fard’ın kızı aslında. Alaeddin Keykubad, 1220’de Alanya Kalesi’ne kuşatınca Kral Fard Alaeddin Keykubad’a barış teklif eder ve 2 şart sunar. Ömrünün kalanını Kırşehir’de emir olarak devam etmeyi ve kızı Prenses Destina’yı da eş olarak kabul etmesini ister. Alaeddin Keykubad da bu teklifi kabul eder.

1238’de yapılan külliye, taş oymaları ve heybetli görünümü ile Selçuklu mimarisinin en iyi örneklerinden. 800 yıllık bina çürümeye yüz tutmuşken Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek hayata kavuşturulmuş. İçeride Türk-İslam Sanatlarını icra eden 22 adet atölye var.

3. Alaca Kümbet

Şehrin simgelerinden biri. Hunat Medresesinin 300 metre kadar ilerisinde yolun ortasında yer alıyor. Kitabesindeki bilgiye göre 1280’de Emir Cemaleddin bin Muhammed tarafından kesme taştan yaptırılmış. Kümbetin üzerinde piramit şeklinde bir külah bulunuyor.

4. Zeynel Abidin Türbesi

Kayseri’de İmam Sultan adı ile anılan Zeynel Abidin, 1414’te Kayseri’de vefat etmiş ve mezarı üzerine bugünkü yerde mütevazı bir türbe yapılmış. Şimdiki türbe Sultan II. Abdülhamit zamanında yapılmış. Türbenin ortasında Zeynel Abidin’in sandukası var.

Türbenin girişinde ll. Abdülhamit’in tuğrası yer alıyor. Hemen karşısında yer alan Türbedar Evi ise Zeynel Abidin Türbesi’nin bakımı ve korunmasından sorumlu türbe görevlisi için yaptırılmış. Şimdilerde Turizm Danışma Merkezi olarak kullanılıyor.

Zeynel Abidin Türbesinin yakınında da Ok Burcu var. Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından 1224’te inşa ettirilmiş. Restore edildikten sonra günümüzde Kayseri Büyükşehir Belediyesince kültür amaçlı kullanılıyor. Yorulduysanız oturun çayınızı için, dinlenin.

5. Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahane

Mimar Sinan Parkı içinde yer alan ve Anadolu’nun ilk Türk tıp merkezlerinden Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahanesi üstü açık avlulu, dörder eyvanlı mimariye sahip. Medrese Selçuklu hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızı, Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine, kardeşi I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1205-1206 yıllarında yaptırılmış.

Mederese günümüzde Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak kullanılıyor. Anadolu’daki Türk tarihinin başlangıcından Selçuklu’nun yıkılışına kadarki dönem teknoloji kullanılarak interaktif olarak sunulmuş. Selçuklu mimarisi, sanatı, bilimi, giysileri ile ilgili bilgiler sunuluyor.

Çifte Medrese olarak da adlandırılan yer 800 yıl önce sağlık arayanların uğradığı yermiş. Akıl hastalarının su ve müzikle tedavi edildiği Şifahiye ile ilgili bölümde ise o dönemde hastalıklar ve uygulanan tedavi yöntemleri ve aletleri ile ilgili bilgiler paylaşılmış. Medresede Gevher Nesibe’nin türbesi yer alıyor. Hemen yanındaki Gevher Nesibe Sultan Çeşmesi ve Avgunlu Medresesi de görülebilir.

6. Kapalıçarşı ve Kazancılar Çarşısı

Kayseri demek ticaret demek. Osmanlı zamanından kalan çarşı İstanbul Kapalıçarşıdan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci kapalı çarşısı konumunda. Kuyumculardan baharatçılara, urgancılardan giyim eşyası satan dükkanlara kadar çarşıda yok yok. Bugün Kayseri kapalı çarşısında 500 esnaf bulunuyor. Hitap ettiği kesimin sadece Kayseri değil bölge şehirleri olmasından dolayı komşu illerden gelen müşteriler de var.

Çevresinde yer alan Pastırmacılar Çarşısı ve kuyumcuların mesken tuttuğu Kazancılar Çarşısı‘yla da ilgi gören bir yer. Alışveriş meraklısı olmasanız dahi havasını solumak için gidilebilir. 1252’de yapılan Gön Han, 1723’te Sadrazım Nevşehirli İbrahim Paşa’nın yaptırdığı Vezir Han Kayseri gezilecek yerler arasında. Yine o civardaki Ulu Camii ve Çeşmesi, Pamuk Han ile Bedesten‘i de görülecek yerler listenize ekleyin.

7. Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi

Kayseri’nin ilk modern eğitim yapısı Tarihi Kayseri Lisesi, 1904’te Abdülhamid dönemi Neoklasik mimarlık üslubuna uygun olarak yapılmış kesme taştan etkileyici bir bina. Günümüzde Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi ismiyle anılıyor.

Kayseri Lisesi, Milli Mücadele tarihi açısından önemli bir yere sahip. Kurtuluş Savaşı döneminde Ankara’nın işgal edilme riski olduğundan bir dönem Millet Meclisi Kayseri’ye taşınmış. “İkinci Başşehir” ünvanını taşıdığı bu kısa dönemde tarihi bina bir süre Millet Meclisi olarak kullanılmış. Sakarya Meydan Muhaberesine Kayseri Lisesi son sınıf öğrencisi 62 genç gönüllü olarak katılmış ve hepsi cephede şehit düşmüş.

Lise aynı zamanda Atatürk’ün harf devrimi ile özdeşleşmiş resminin de çekildiği yer. Okul 2 Cumhurbaşkanı çıkarmış. Turgut Özal ve Abdullah Gül buradan mezun.